yandex

Koltuktan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

“Koltuktan pas lekesi nasıl çıkar?” başlıklı bu yazıda koltuk kumaşında yer alan pas lekesinin nasıl çıkarabileceğinizin yöntemlerini anlatmak istiyoruz.

Koltuk, kanepe, sandalye gibi mobilyalarda çeşitli nedenlerden dolayı pas lekesi oluşabilir. Kanepelerin kasası metal profildense ve nemli bir ortamdaysa zaman içerisinde pas oluşabilir ve bu da koltuk kumaşına geçebilir. Ayrıca döşemelik kumaşın zımbayla kasaya sabitlendiği kısımlarda zımba telinin de paslanması ve kumaşa yayılması oldukça yaygın bir durumdur.

Paslı Koltuk Nasıl Temizlenir?

“Uzmanından temizlik püf noktaları” yazı dizimizde koltuk kumaşından pas lekesini nasıl çıkarabileceğinizi anlatıyoruz. Pasın en büyük düşmanı asidik malzemelerdir. Bunun için de en doğal malzeme limondur.

Ankara Buharlı Koltuk Yıkama® olarak aşağıda belirttiğimiz yöntemler, yeni oluşmuş ya da beklemiş pas lekelerini temizlemek için doğal malzemelerle yapılabilen temizlik işlemleri olsa da koltuğunuzun kullanma talimatına ve etiketlerine dikkat ederek işlem yapmanız gerekmektedir. Bazı koltuk kumaşları (zen kumaş vs.) yıkanmaya ya da suyla temasa uygun değildir. Ayrıca yüksek asit oranına sahip limon ve sirke koltuk kumaşınızda ağarmaya, solmaya neden olabilir.

Pas Lekesini Limonla Çıkarma

Kumaştan pas lekesini çıkarmak için en ideal malzeme limondur. Öncelikle pas kalıntısı vs. kalmaması amacıyla elektrik süpürgesiyle paslı alanı iyice süpürün ve mümkünse çırpın. Ardından limonu sıkın ve limon suyunun kumaşa nüfuz etmesini bekleyin. Bu süreçe pas lekesinin yavaş yavaş çıktığına şahit olacaksınız. Pas lekesi çözüldükten sonra soğuk suyla, paslı bölgeyi silin ve ıslak – kuru elektrik süpürgeniz varsa vakumlama yapın. Eğer su çekme özelliğine sahip makineniz yoksa kuru bir bezle ıslattığınız kumaşın suyunu emdirin.

Karbonat Kullanarak Pas Lekesini Temizleme

Pas lekesini limonla temizleme yönteminde olduğu gibi paslı bölgeyi süpürün ve bir miktar karbonatı suyla karıştırarak macun kıvamına gelmesini sağlayın. Macun kıvamındaki karbonat – su karışımını paslı bölgeye sürün. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulama işlemi yapın. Vakumlama imkanınız varsa vakumlayın yoksa da kuru bir bezle koltuk kumaşındaki nemi alın.

Mobilyadaki Pas Lekesini Sirke İle Çıkarma

Temel içeriği asetik asit olan sirke, tıpkı limon gibi pasın başlıca düşmanıdır. Paslı alanı süpürün ve ardından paslı alana sirkeyi uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Ardından karbonat döküp fazla güç uygulamadan hafifçe ovalayın. Soğuk su döktükten sonra vakumlayın ya da kuru bir bezle nemli bölgeyi silin.

Bu yöntemleri koltuk, kanepe, çekyat, sandalye, yatak gibi mobilyalarınızda kullanabileceğiniz gibi kıyafetlerinizde de (etiketinde yer alan talimatları dikkate alarak) deneyebilirsiniz. Kıyafetlerinizde leke çıkarma işlemini yaptıktan sonra çamaşır makinesinde yıkayabilir ve pas lekelerinden kurtulabilirsiniz. Pas lekesini çıkarma yöntemlerini internette araştırmak için tıklayınız

Ankara Buharlı Koltuk Yıkama®

Ankara’da buharlı koltuk yıkama, yatak, sandalye ve duvardan duvara halı yıkama hizmeti veren firmamız, alanında uzmanlaşmış profesyonel ekiplerimizle, en kaliteli ekipmanlar ve temizleyiciler kullanarak temizlik işlemini gerçekleştirmektedir. Hizmetlerimize ihtiyaç duyduğunuzda 0312 911 80 16 numaralı telefondan ve whatsapp hesabından bize ulaşabilirsiniz.

Ankara Buharlı Koltuk Yıkama Broşürü
5 1 oy
Yazıyı Puanlayın
Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Geri bildirimler
Tüm yorumları göster

İlginizi Çekebilecek Yazılar