yandex

Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Son yılların beğenilen perde türlerinden biri olan stor perdeler, evde temizlenmesi uğraş gerektiren bir perde olduğundan dolayı pek çok kişi, perdelerini temizlik firmalarına yıkatmaktadır. Bu yazımızda stor perde temizliğinin evde, kolayca nasıl yapılacağına dair bilgilere yer verdik.

Stor Perde Nedir?

Güneşe dayanıklı özel bir kumaşın (screen kumaş ve stor kumaşı), zincirli ya da yaylı bir mekanizma vasıtasıyla yatay bir borunun üzerinde aşağı yukarı hareket etmesiyle kullanılan bir perde türüdür. Zebra perde ise aynı tip perdedeki kumaşın opak ve şeffaf yatay şeritlere sahip olanına denilmektedir.

Screen Kumaş Özellikleri

  • Buruşmaz.
  • Alev almaz.
  • Renk atmaz, solmaz.

Evde Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Stor perdelerde, kalite ve fiyat gözetilerek farklı kumaşlar kullanılabilir. En çok kullanılan kumaş türleri, screen kumaş ve stor kumaşı olarak adlandırılan pamuk ve polyester karışımı bir kumaştır.

Stor perdelerin çamaşır makinesinde yıkanmasını tavsiye edenler olsa da Ankara Buharlı Koltuk Yıkama® olarak biz bu yöntemi kesinlikle önermiyoruz. İstenmeyen sonuçlara neden olabileceği aşikar olan bu yöntemde, perdeleriniz buruşur ve deforme olur. Çok hassas bir yapıda olan stor perde kumaşlarının lifleri birbirinden ayrılıp, özellikle kenar kısımları dağılabilir ve eski formunu kaybedebilir.

"Stor perde temizliği nasıl yapılır?" başlıklı yazıda yer alan görselde çeşitli stor perdelerin yer aldığı bir kolaj.

Peki, stor perdeyi evde nasıl temizleyebilirsiniz?

Perdenizi, kornişten hiç sökmeden hafif nemli bir bezle silerek temizleyebilirsiniz. Temizlikte kullanacağınız ılık suyun içine bir miktar sıvı çamaşır deterjanı ekleyerek temizlik yapabilirsiniz.

Detaylı temizlik yapmak istiyorsanız, stor perdeyi kornişten çıkarmalısınız. Stor perdeyi temizlemek için geniş bir alana ihtiyacınız vardır. Perdenin kumaşını mekanizmasından sökmeden, yere sererek kolayca temizleyebilirsiniz. Böylece sökmekle, takmakla tekrar uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Ilık su dolu bir kova ve bir miktar sıvı çamaşır deterjanı işinizi görecektir. Oto yıkama fırçası ya da lif gibi bir malzemeyle fazla bastırmadan ve özellikle kenar kısımlara dikkat ederek stor perdenizi yıkayabilirsiniz. Perdenin kumaşını katlamamaya ve kırmamaya dikkat edin. Deterjan kalıntılarını gidermek için perdenizi durulamayı unutmayın.

Güneş ışınlarına fazlasıyla maruz kalmış stor perdeler, yıpranmış olabilir ve suyla temas ettiğinde pul pul dökülebilir. Bu tip durumlarda daha dikkatli olmalısınız.

Sigara dumanından ya da yemek kokusu gibi nedenlerden dolayı sararmış stor perdeler için, kullanacağınız ılık su dolu kovaya bir tablet bulaşık makinesi deterjanı eklerseniz, sarı lekelerin çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz.

“Uzmanından temizlik püf noktaları” yazı dizimizde yer verdiğimiz “Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızda dikkatinizi çekmek istediğimiz bir nokta daha var. Çamaşır suyu gibi ağartıcı malzemeler, hem kumaşın boyasına zarar verebilir hem de perdenin yanmasına, yırtılmasına neden olabilir. Bundan dolayı kesinlikle ağartıcı bir malzeme kullanmayın. Tüm bu anlattıklarımız, zebra perdeler için de geçerlidir.

Ankara Buharlı Koltuk Yıkama®

2012 yılından bu yana Ankara’da temizlik hizmetleri sunan firmamız;

İletişim Bilgileri:

5 2 oylar
Yazıyı Puanlayın
Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Geri bildirimler
Tüm yorumları göster

İlginizi Çekebilecek Yazılar