yandex

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Ankara Buharlı Koltuk Yıkama® internet sitesine hoş geldiniz. İnternet sitemiz aracılığıyla müşterilerimizi koltuk yıkama, duvardan duvara halı yıkama gibi hizmetlerimiz ve fiyatları hakkında bilgilendirirken diğer taraftan “uzmanından temizlik püf noktaları” yazı dizimizle temizlik ipuçları veriyoruz.

Bu yazımızda mürekkep lekesini nasıl kolayca temizleyeceğinizi anlatmak istiyoruz.

Çocuklu ailelerde sıkça yaşanan bu durum karşısında şok geçirmemeniz mümkün değildir. Zira halıya mürekkep damladığında ya da hokkasıyla döküldüğünde ortaya çıkan görüntü hiç hoş değildir ve lekenin hiçbir şekilde çıkmayacağını düşünürsünüz. Ancak neredeyse her evde, her zaman olan malzemelerle mürekkep lekesini kolayca çıkarabilirsiniz.

  • İlk olarak mürekkebin kurumasına fırsat vermeden bir kağıt havluyu kullanarak halının üzerine tampon yapın ve mürekkebi emmesini sağlayın.
  • Temizlik işleminde sıcak su kullanmayın. Çünkü bu mürekkebin etrafa yayılmasına neden olur.
  • Lekeyi ovarken dışarıdan içeriye olacak şekilde ovun ve çok baskı uygulamayın.

Bu önerilerimize dikkat ederek 3 ayrı yöntemle mürekkep lekelerine veda edebilirsiniz.

Bir halının çok yakından çekilmiş fotoğrafı.

Süt İle Mürekkep Lekesi Çıkarma

Kağıt havluyla mürekkebi iyice temizledikten sonra lekenin olduğu bölgeye süt dökün ve yaklaşık yarım saat bekleyin. Ardından lekeli bölgeyi ovalayın. Bu işlemi yaparken bir miktar süt de dökerek lekenin çıkmasını hızlandırabilirsiniz. Leke hafifleyince, halıyı durulayın. Leke tamamen çıkmadıysa aynı işlemleri tekrarlayabilirsiniz.

Mısır Nişastası İle Mürekkep Lekesi Çıkarma

Mısır nişastası ve sütü karıştırarak macun haline getirin. Mürekkep dökülen bölgeye sürün ve iyice nüfuz edilmesini sağlayın. Kuruduktan sonra, elektrik süpürgesiyle kuruyan nişasta ve süt karışımını çektirip sabunlu bezle dıştan içe doğru ovalayın ve durulayın.

Aseton İle Mürekkep Lekesi Çıkarma

Yanıcı ve zararlı bir madde olan asetonu kullanırken çok dikkat etmelisiniz. Asetonu bir beze emdirerek, lekeli bölgeyi kenardan ortaya doğru ovalayın ve lekenin çıkmasını sağlayın.

Halınızın etiketinde yer alan kullanma talimatına ve temizlik talimatına dikkat ederek bu işlemleri yapmanız durumunda, mürekkep lekeleri çıkacaktır ancak durulama gerektiren bu uygulamalar sonrasında halı yıkama hizmetinden faydalanmanız iyi olacaktır. Hidrojen peroksit, diş macunu, tıraş köpüğü, saç spreyi, WD-40 gibi malzemeler kullanarak mürekkep lekesi çıkarmayla ilgili olarak buraya tıklayıp daha fazla araştırma yapabilirsiniz.

5 2 oylar
Yazıyı Puanlayın
Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Geri bildirimler
Tüm yorumları göster

İlginizi Çekebilecek Yazılar