yandex

Kedi Çişi Kokusu Koltuktan Nasıl Çıkar?

Kediler çok nadir de olsa tuvalet alışkanlıklarının dışına çıkarak koltuklara, halılara ya da başka yüzeylere tuvaletlerini yapabiliyorlar. Bu yazıda evcil hayvan sahiplerinin başına gelebilecek bu durum karşısında ne yapabileceklerini anlattık.

Kedilerin Tuvalet Alışkanlıkları

Çok basit yollarla tuvalet alışkanlığı kazanan kediler, içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yapmaya meyillidirler ancak zaman zaman bu alışkanlıklarının dışına çıkarak halı, koltuk, parke gibi yerlere de tuvaletlerini yaparlar.

Tuvalet eğitimi almış bir aylık yavru kediler bile tuvaletlerini kuma yapabilirler. Bunun için kumlarının temiz olması, uygun boyutta tuvalet seçilmesi, kaliteli, tozsuz ve kokusuz kum tercihi önemlidir.

Kızgınlık dönemlerinde ya da enfeksiyon hastalıklarında tuvalet alışkanlıklarını değiştirebilirler.

Kedi Çişi Kokusunu Çıkarma

İnternette araştırma yapacak olursanız kafa karıştırıcı bir çok yazı ve ürünle karşılaşabilirsiniz. Karbonat ve beyaz sirke ile temizlik yapmanızı öneren blogları, hidrojen peroksit ya da çamaşır deterjanı kullanmanızı öneren paylaşımları görmeniz çok olasıdır ancak bunları hangi koşullarda kullanmanızı belirtmezler ve farazi olarak konuşurlar. Örneğin oksijenli su olarak bilinen hidrojen peroksit, ağartıcı bir kimyasal malzeme olduğundan dolayı renkli bir kumaşta kullanmanız durumunda sorun yaşayabilirsiniz.

Halı, koltuk ya da yatak attıran, ev değiştirten bir koku olan kedi çişi kokusu ürik asit ve amonyak gibi bileşenler içerdiğinden dolayı temizlenmesi çok zor olan bir kokudur. Kedi çişi kokusunu temizlemede amonyak içeren temizleyiciler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ankara Buharlı Koltuk Yıkama® olarak kedi çişi kokusunu çıkarmak amacıyla piyasada yer alan bir takım ürünlerin belirli oranlarda karışımını kullanarak yüksek oranda olumlu sonuç elde ediyoruz ancak kedi kokusunu tamamen ortadan kaldırmamız için bir kaç koşul gerekiyor. Bunlar;

  • Kedi çişinin yer aldığı bölgenin daha önce temizlenmeye çalışılmaması,
  • Kumaşın malzeme yapısı (pamuk, bambu, sentetik vs.),
  • Kedinin o bölgeye ilk kez tuvaletini yapması ve aradan uzun zaman geçmemesidir.

Söz ettiğimiz yöntemle kedi ve köpek kokusunu ortadan kaldırıyoruz. Ayrıca kullandığımız temizleyicilerden birisi tavşan çişi için de etkili olduğunu belirtiyor ancak henüz tavşan çişi temizliği yapmadığımız için net bir şey söyleyemiyoruz.

Ankara’da yaşıyorsanız firmamızdan hizmet alabilirsiniz. Firmamıza 03129118016 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Ankara dışından internet sitemizi ziyaret eden kişilere tavsiyemiz profesyonel koltuk yıkama firmalarına ulaşmalarıdır. Kendi çabanızla temizlemek istiyorsanız da enzimli temizleyicileri deneyebilirsiniz ancak piyasadaki ürünler tek başına yeterli olmayabiliyor. Bunun için değişik markaları deneyebilirsiniz. Biz firma olarak pek çok markayı kullandık ancak maalesef marka adı veremiyoruz.

Kedi Çişi Kokusu Temizleme - Ankara
Kedi Çişi Kokusu Temizleme Ankara

Özel Temizleyicilerle Kedi Çişi Temizleme Yöntemi

Amonyaksız bir temizleyici tercih etmelisiniz. Yüksek etkili enzimli temizleyici kullanmalısınız. Kediniz tuvaletini yapar yapmaz fark ettiyseniz eski bir bez parçasına kedi idrarını emdirin ve bezi çöpe atın. Ardından yüzeyi ıslayıp enzimli özel temizleyiciyi bol miktarda dökün ve en derinlere kadar nüfuz etmesini sağlayın. Temizleyicide yer alan enzimlerin idrarın içeriğinde yer alan bileşenleri parçalamasını sağlamak için bir süre bekleyin ve daha sonra ıslak – kuru elektrikli süpürgeyle bölgeyi vakumlayın. Koku çıkmadıysa aynı işlemleri tekrarlayın. Burada temizleyici malzeme çok önemlidir. Eğer gerçekten kaliteli bir ürünse koku tamamen ortadan kalkacaktır.

Kokuyu sonradan fark ettiyseniz temizleyici kullanmadan kumaş yüzeyini temiz suyla hafifçe ıslayın ve temizleyiciyi öyle kullanın. Temizleyiciyi direkt olarak kullanırsanız kumaş yüzey zarar görebilir.

Her iki koşulda da temizleyici malzemenin kullanma talimatına dikkat edin.

Evcil Hayvan Kokusu Giderme Fiyatları (Güncel)

ANKARA BUHARLI KOLTUK YIKAMA® EVCİL HAYVAN KOKUSU GİDERME NİSAN 2024 FİYATLARI
Buharlı YıkamaKampanyalı Fiyat
Mindersiz, Kırlentsiz Oturma Grubu1400 TL
Minderli, Kırlentli Oturma Grubu1800 TL
Kanepe600 TL
Minderli Kanepe800 TL
Mindersiz Çift Kişilik Koltuk500 TL
Minderli Çift Kişilik Koltuk700 TL
Mindersiz Mini Köşe Takımı1200 TL
Minderli Mini Köşe Takımı1500 TL
Mindersiz Salon Köşe Takımı1500 TL
Minderli Salon Köşe Takımı1800 TL
Tek Kişilik Yatak
(90×190 cm.)
1000 TL
Tek Kişilik Yatak Başlığı300 TL
Tek Kişilik Yatak Bazası300 TL
Çift Kişilik Yatak
(160×200 cm.)
1400 TL
Çift Kişilik Yatak Başlığı600 TL
Çift Kişilik Yatak Bazası600 TL
Kral Yatak
(200×200 cm.)
2000 TL
Kral Yatak Başlığı600 TL
Kral Yatak Bazası600 TL
Berjer300 TL
Puf200 TL
Sandalye120 TL
Kırlent40 TL
Bahçe TakımıFiyat alınız.
Chester Takım Farkı300 TL
2-3-6-9-12 Ay taksitle ödeme seçenekleri için tıklayınız.
Son Zam Tarihi: 5 Aralık 2023

Ayrıca evcil hayvan sahiplerine rutin temizlik için UV-C ışınlı antibakteriyel temizlik yöntemimizi önermekteyiz. Bu hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Youtube kanalımız.

5 1 oy
Yazıyı Puanlayın
Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Geri bildirimler
Tüm yorumları göster

İlginizi Çekebilecek Yazılar